Bebeklerde Pişik Zeytinyağı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı, Zeytinyağı en iyi pişik ilacıdır. Bebeğin altına günde bir defa sızma zeytinyağı sürdüğünüz zaman oluşmuş pişikleri hızla iyileştirdiğini, cilt ile sıvı arasına teması önleyici bir bariyer oluşturarak pişikleri önlemeye yardımcı olduğunu göreceksiniz. Zeytinyağını cilde olduğu gibi sürün. Bazı ebeveynler önceden kavrulmuş zeytinyağı kullanabilmektedir. Ancak zeytinyağını kavurmanın bebeğe bir zararı olmaz fakat yüksek ısı zeytinyağının tüm özelliğini bozar.

Bebeklerde pişik olayına daha sık rastlanmaktadır. Pişik oluşmasının nedenleri arasında bazı kremler, kortizon içeren ilaçlar, bazı besinler, sıcak hava ve nemli hava, bebeğin bezinin seyrek değiştirilmesi sayılabilir. Bebeklerde pişik bebek katı gıdalara geçtikten sonra ve 5 ve 6. Ayından sonra görülmeye başlar. Çünkü anne sütü ile bazı besinlerin alınması dışkıda bazı asit yapılı enzimlerin oluşmasına neden olur. Bu durum nedeniyle ve havasız kalması nedeniyle bebeğin bez bölgesi daha kolay pişik olur.

Pişik olmuş cilt üzerinde bazen mantarda görülebilmektedir. Bu nedenle pişik önemsenmesi gereken ve en kısa zamanda tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Genel olarak en çok antibiyotik kullanan bebeklerde ve kortizon içeren ilaç kullanan bebeklerde pişik olan bölgede mantar görülme durumu çok yüksektir. Tedavisi yapılmamış ve ilerlemiş olan pişiklerde mantar ve diğer enfeksiyonların oluşması yüksek bir olasılıktır. Bu durumda kolaylıkla tedavi edebileceğimiz pişik rahatsızlığı, daha kötü cilt rahatsızlıklarına dönüşebilmektedir. Daha çok hasar gören cilt tahriş olur ve hatta ilerleyen zamanlarda pişik yara haline gelir. Bu yaralar daha çok ilerler ise deride iz bırakabilir.

Bebeklerde pişik zeytinyağınasıl kullanılır?

Bebeklerde pişik için zeytinyağı tam bir kurtarıcıdır. Pişiğin oluştuğu bölgeye zeytinyağının masaj yaparak uygulanması kısa zaman içerisinde pişiğin düzelmesini sağlayabilir. Pişik oluşmadan da bebeğin pişik olabilecek bölgelerine zeytinyağı masajı uygulanırsa pişik önlenebilir. Bebeklerin cildi büyüklere göre daha hassastır ve zeytinyağı hassas ciltleri için tam bir şifa kaynağıdır. Hassas ciltler diğer birtakım ürünlere karşı alerji eğilimlidir. Ancak zeytinyağı özellikle hint yağı ile karıştırılarak kullanıldığı zaman cilt temizliğini de sağlayabilmektedir. Cildin serbest radikallerden, yağlardan ve ölü hücrelerden temizlenmesini sağlayarak cildin sağlıklı bir şekilde hava almasını ve sürekli nemli kalmasını sağlar. Bunun dışında cildin nemlenmesini sağladığı için özellikle kuru ciltlerde meydana gelen kuruma ve dökülme sorunlarını giderir. Zeytinyağı çok etkili bir antioksidandır. Bu antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikallerin neden olduğu kırışıklıklar, tahrişler ve yaşlanma sorunlarını geciktirebilir. Aynı zamanda cilt hücrelerinin yenilenmesini ve sürekli olarak sağlıklı kalmaları için gereken mineralleri ve vitaminleri sağlamaktadır.

Zeytinyağının cilt açısından bu kadar faydalı olmasının en önemli nedenlerinden birkaçı sağlıklı yağlar, skualen ve oleik acidas ile fenolik antioksidan ve aynı zamanda da E vitamini bakımından zengin olmasıdır. Bu karışım serbest radikallerin hareket kabiliyetlerini kısıtlamakta ve çok geniş bir şekilde cilde zarar vermelerini engellemektedir. Zeytinyağının bol miktarda içermekte olduğu elementler aynı zamanda tümörlerin oluşmasına engel olabilmektedirler. Özellikle cilt ve deri kanserlerinin oluşma riskini azalttığı bilinmektedir. Zeytinyağının bu saymakla bitmeyen özellikleri arasında en önemli özelliği pişik önleyici olması ile annelerin ve bebeklerin rahatlamasını sağlamasıdır.

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Mantar ve Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mantar ve Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Pişik Kremi Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pişik Kremi Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Erkeklerde Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi