Pişik İçin Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pişik İçin Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pişik İçin Zeytinyağı: Pişik yeni doğan bebeklerde ve bez kullanmak durumunda olan yaşlılarda görülen bir cilt sorunudur. Pişik sıcak havalarda daha sık görülür, bez bağlanan bölgelerde, popodan, kalçada be kasıklarda kızarıklık ile görülmeye başlar. Pişik hassas ciltlerde görülür ve sağlık açısında tehlikeli sorunlar yaratmayan önlenebilir bir cilt hastalığıdır. Hassas cilde sahip olanlarda ve bebeklerde pişik olma olasığı daha sık görülmektedir. Bez bağlanan bebeklerden idrarının asitli olması bebeklerde sık sık pişik görülmesine neden olur. Pişik olanların mantar hastalığına yakalanmaması için pişiği kısa sürede tedavi etmek gereklidir. Pişik tedavisinde ilk yapılacak Uzman bir hekimin görmesi ve önerilen ilaçların kullanılmasıdır. Bundan hariç bitkisel yağların kullanılması önerilir. Bebeklerin pişiklerinde zeytinyağı sürmek çok eski zamanlardan beri bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Pişik bebeklerin en sık maruz kaldıkları bir durumdur. Bebekleri bu sorundan kurtarmak için ve huzursuz olmadan rahat uyuyabilmeleri için zeytinyağı ile pişikli bölgeyi hafif masaj yapmak kâfidir.

Pişik için zeytinyağı faydaları: Pişik için en etkili yöntem saf zeytinyağının kullanılmasıdır. Zeytinyağı doğal bir ilaçtır bu nedenle evde has naturel zeytinyağıyla yapılan karışım pişik için en ideal kremdir.
  • Zeytinyağında bulunan antidoksidanlar A, E vitaminleri cildi nemlendirmeye, ciltteki tahrişleri önlemektedir. Bunun için saf zeytinyağını kavurup soğutulmalı soğuk yağı bir cam şişe içerisine konmalıdır. Bu yağdan bebeğin cildine hafif masajla uygulanmalıdır.
  • Naturel zeytinyağında bir miktar cam kavanoza koyup üzerine yağın yarısı kadar saf su koyup şişenin ağzını kapatın. Bu su ve yağın karışması için iyice şişeyi çalkalamak gereklidir karışım beyaz krem şekline gelene kadar çalkalayın. Hazır olan bu yağdan her gün 3-4 defa ıslak mendille temizlenmiş kurulanmış pişikli bölgeye uygulayın. Bu krem şekline gelmiş zeytinyağında yeni doğmuş bebeğin koltuk altlarına, diğer kızaran yerlerine pişik önleyici olarak kullanabilirsiniz.
  • Bebek veya yaşlı bez kullananların pişik olmasını önlemek için her altlarının açıldığında ıslak mendil ile popoyu silmek yumuşak bir havlu ile kurulamak ve ardında naturel zeytinyağı sürmek bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
  • Zeytinyağı hücreleri ve dokuları yenileyici özelliğe sahiptir bebeklerin pişiğine kullanılacak zeytinyağının işlem görmemiş saf veya asidi düşük sızma yağ kullanılmalıdır.
  • Zeytinyağı deri yenileme özelliği ile pişikli bölgede oluşacak enfeksiyonu önlemek için etkili bir çözümdür. Ayriyeten zeytinyağı ile bebeklerin eklem yerlerini ovmak kemikleri geliştirir, raşitizmden korur.

Pişik İçin Zeytinyağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Büyüklerde Pişik Nasıl Geçer?

Büyüklerde Pişik Nasıl Geçer?