Popoda Pişik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Popoda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Popoda pişik, günümüzde en çok bebeklerde meydana gelen bir problemdir. Hem bebeklerde hem de yetişkinlerde çok şiddetli ağrıların meydana gelmesine neden olan popoda pişik rahatsızlığı bu ağrılar nedeniyle bebeğin uyku uyumamasına, sürekli rahatsız olmasına ve sürekli bebeğin hareket ettikçe ağlamasına neden olacaktır. Özellikle sıcak yaz aylarında havanın da etkisiyle popoda pişik oluşumu çok ciddi bir seviyeye ulaşır. Pişik tedavi edilmediği durumlarda da çok daha büyük hastalıklara neden olacağı için acil bir şekilde tedaviye ihtiyaç duyar. Özellikle mantar enfeksiyonlarının oluşmasına neden olan pişik, birkaç gün tedavi edilmediği zaman bu enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Eğer sizlerde de popoda pişik rahatsızlığı varsa kesinlikle zaman kaybetmeden gerekli olan tedavileri yaptırın. Popoda pişik sorunu için aslında doktora gitmek gerekmez. Eğer popo bölgesinde herhangi bir farklı sorun ortaya çıkmamışsa bu durumlarda sadece eczanelerden uygun pişik kremlerini alarak popoda pişik rahatsızlıklarına müdahale etmeniz olumlu sonuçlar almanıza neden olacaktır. Popoda pişik sorunu olan insanlarda bu bölge sık sık havalandırılmalı ve serinletilmelidir. Çünkü bölge ne kadar sıcak tutulursa o kadar yanma ve ağrı ortaya çıkar. Özellikle bebeklerde bebek bezi kullanımı nedeniyle popoda pişik sorunu sürekli artış gösterir.

Popoda pişik ne gibi belirtiler gösterir?
  • Daha önceden de belirtiğimiz gibi popoda pişik sorunu olan insanlarda direk olarak yanma ve şiddetli ağrı sorunuyla ortaya çıkar. Bu ağrılar nedeniyle insanlarda yürüme, oturma gibi eylemler mümkün olmaz. Çünkü popoda oluşmuş olan pişik, derinin birbirine sürtülmesi durumunda dayanılmayacak kadar ağrılara neden olacaktır.
  • Bu durumun belirtilerinden biri de deride ciddi olarak kızarıklıkların oluşmasıdır. Deride oluşan kızarıklıklar, ilerleyerek popoda pullanma döküntülere de neden olabilmektedir. Genellikle oluşan pişik problemlerinde bu gibi durumlar meydana gelmeden önce insanlar gerekli olan tedavileri yaptığı için dökülmelerin meydana gelmesine sıra gelmez.
  • Popoda pişik olan insanlarda meydana gelen diğer belirti kaşıntı sorunudur. Pişiğin biraz daha ilerlemesi durumunda insanlarda popo bölgesinde ciddi bir şekilde popo kaşıntısı ortaya çıkar. Bu durumlarda kesinlikle bölgeyi kaşımamalısınız. Aksi durumlarda çok ciddi problemler meydana gelecektir. Bu problemlerin başında ise mantar hastalığı gelmektedir.
Popoda pişik neden olur?

Bebeklerde oluşan popoda pişik problemlerinin en önemli nedeni idrar içerisinde bulunan amonyağın ciltte oluşturmuş olduğu tahrişleridir. Bu tahrişler genellikle bebeğin altının birkaç saat boyunca değiştirilmemesinden kaynaklanarak oluşur. Popoda pişik rahatsızlığının bebeğinizde de görülmemesi için kesinlikle gerekli olan bakımları yapmalısınız.

Yetişkinlerde meydana gelen popoda pişik rahatsızlığı genellikle kişilerin uzun süreler boyunca yürümeleri ve uzun süreler boyunca çalışmaları durumunda ortaya çıkar. Bu durum havanın da etkisiyle iyice kendisini gösterebilir.

Aşırı kilo insanlarda hem popo bölgesinde hem de vücudun diğer bölgelerinde pişik oluşumuna neden olacaktır. Aşırı kilolu olan insanlarda derinin birbirine sürtünmesi ve daha fazla terlemenin meydana gelmesi nedeniyle bu sorun daha fazla meydana gelir.

Yine özellikle bayanlarda kullanılan dar kıyafetler direk olarak popoda pişik oluşumuna neden olacaktır. Bu nedenle popoda pişik olan insanların kesinlikle dar giyinmemeleri gerekir.

Sentetik çamaşırlar deri üzerinde bu gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle doğru iç çamaşırı kullanımı çok önemlidir.

Son olarak hem bebeklerde hem de yetişkinlerde popo bölgesinde yetersiz temizliğin olması, direk olarak bu gibi enfeksiyonların bölgede birikmesine ve ardında popoda pişik rahatsızlığına neden olması şeklinde etkiler yapabilir. Bunun için özellikle bebelerde hijyen kurallarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırı ıslak mendil kullanmamaya da aynı zamanda özen göstermeniz gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Pişik Çeşitleri Nelerdir?

Bebeklerde Pişik Çeşitleri Nelerdir?

Kasıkta Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Sudocrem Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sudocrem Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Pişik Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Pişik Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Büyüklerde Pişik Nasıl Geçer?

Büyüklerde Pişik Nasıl Geçer?