Makatta Pişik Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Makatta Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Pişik

Makatta pişik, daha çok bebeklerde gözlemlenen bir durumdur. Bebeğe bağlanan bezler ve bebeğin altının fazlaca ıslak kalması makat bölgesinde pişiğe neden olmaktadır. Ancak makatta pişik sadece bebeklerde karşılaşılan bir durum değildir. Genellikle yaz aylarında yetişkinlerde de görülebilen bu rahatsızlık, kişinin acı duymasına ve kaşıntıya sebep olan bir durumdur. Kişi sağlığı üzerinde tehlikeli hastalıklara sebep olmaz, endişe duyulacak bir problem ya da hastalık değildir. Dikkatli ve doğru alınan önlemler sonucunda 2-3 gün içerisinde iyileşme gösterecektir. Yetişkin insanlarda makatta pişik kaşıntıya ve acıya sebep olduğu için kişinin sosyal aktivitelerini birkaç gün olumsuz yönde etkileyebilir fakat bu durum uzun sürmez.

Makatta pişik oluşan bölüme bir miktar pişik kremi kullanılması problemi ortadan kaldırmakta etkili olacaktır. Makatta pişik oluşumunu önlemek ya da hiç oluşmamasını sağlamak çoğu zaman kişinin elinde olan bir durumdur. Yetişkin olan kişi tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra makat bölgesinde temizliğe dikkat etmelidir. Ancak temizlik kokulu parfümler ve kimyasallar içeren ıslak mendillerle ya da kimyasal madde içerikli temizlik ürünleriyle değil, sade su ya da eczanelerde bu bölgelerin temizliği için kullanılan ürünlerle yapılmalıdır. Ayrıca makat bölgesi temizliği sırasında sabun ve sıvı sabun kullanılmamalıdır.

Makatta Pişik Sebepleri Nelerdir?

 • Yaz aylarında daha çok gözlemlenmektedir.
 • Makat bölgesinin aşırı temizlenmeye çalışılması
 • Makat bölgesinin ıslaklığı
 • Makat bölgesinde kimyasal ve kokulu parfüm içeren ıslak mendil kullanımı
 • Bazı besinleri fazla tüketmek makatta pişiğe neden olan faktörler arasındadır. Bunların bazıları turşu, domates, patlıcan, acılı ve baharatlı yiyeceklerdir. Bu tür besinler bölgesel bir hassasiyete dönüşebilir ve pişik oluşumuna neden olabilir.
 • Dış basur
 • Giyilen dar kıyafetler
 • Sentetik ve naylonsu iç çamaşırları
 • Kadın bağı yani adet döneminde kullanılan petler
 • Kişide var olan aşırı kilo
 • Makat bölgesinde yetersiz temizlik
 • Yanlış tuvalet kâğıdı seçimleri
 • Makat bölgesinin nemli bırakılması

Makatta Pişik Tedavisi İçin Kullanılan İdeal Pişik Kremi Nasıl Olmalıdır?

 • Kortizon gibi yan etkileri olmayan kremler olmalı
 • Krem sürüldükten sonra oluşan tabaka uzun süre koruyuculuğunu korumalı
 • Dermatolojik ve klinik testlerden geçmiş olmalı
 • Kişide alerjik reaksiyonlara sebep olmamalı
 • Tam iyileştirici özelliğe sahip olmalı
 • Pişiklerde %60 oranında rastlanan mantar hastalığına da iyi gelen bir içeriğe sahip olmalı

Makatta Pişik Tedavisi

Yetişkin insanlarda pişik tedavisi bebeklere göre farklılık göstermektedir. Yetişkin kişilerin makatta pişik probleminde aldığı tedbirlere rağmen tekrarlıyorsa doktora gitmekte fayda vardır. Tedaviye sebep olabilecek pişik etkenleri ortadan kaldırılmasına rağmen devam ediyorsa doktordan bilgi almakta fayda vardır. Bu durumlarda çoğu zaman kortizonlu kremler ya da pomatlar kullanılır. Ancak kortizonlu kremler uzun süre kullanılmamalıdır; bunun sebebi kortizon içeren kremlerin yan etkilerinin bulunmasıdır. Bu gibi durumlarda yani makatta pişik oluşmasında rastgele kremler tercih edilmemelidir. Doktor önerisi ile kullanılan pişik kremleri sağlığınız ve pişik sorununuzun tekrarlamaması için en uygun olanıdır ve daha çabuk iyileşme sağlar.

Ekstra Önlemler ve Tavsiyeler

Makatta pişiği önlemek için bazı ekstra önlemler almak da faydalı olabilir. Örneğin, pamuklu ve hava alabilen iç çamaşırları tercih edilmelidir. Sentetik kumaşlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca, özellikle yaz aylarında terlemeyi önlemek için düzenli olarak duş almak ve makat bölgesini kuru tutmak önemlidir. Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilerek, asidik ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bol su içmek de cilt sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Sonuç olarak, makatta pişik rahatsızlığı yaşam kalitesini geçici olarak düşürebilir. Ancak, doğru önlemlerle ve uygun tedavi yöntemleriyle bu problem kısa sürede ortadan kaldırılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tanay

12 Temmuz 2024 Cuma

Makatta pişik yaşayan yetişkinler bu durumu nasıl önleyebilir? Özellikle yaz aylarında bu problemin tekrarlamaması için hangi önlemler alınmalıdır?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Tanay,

Makatta pişik yaşayan yetişkinler için öncelikle hijyen çok önemlidir. Günlük olarak bölgeyi temiz ve kuru tutmaya dikkat etmelisiniz. Yaz aylarında özellikle terlemeden kaynaklanan nem artabileceği için, pamuklu ve nefes alan giysiler tercih edilmelidir. Ayrıca, bölgeye talk pudrası veya pişik kremi uygulamak da tahrişi önlemeye yardımcı olabilir. Uzun süre oturmaktan kaçınmaya çalışmak ve oturmak zorunda kalırsanız sık sık kalkarak hareket etmek de önemlidir. Beslenmenize dikkat ederek baharatlı yiyeceklerden uzak durmak da tahrişi azaltabilir. Eğer probleminiz devam ederse bir doktora danışmanızda fayda var.

Sağlıklı günler dilerim,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı

Bebeklerde Pişik Zeytinyağı

Haber Bülteni

Pişik Nasıl Geçer?

Pişik Nasıl Geçer?

Popoda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Popoda Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeğin Altı Pişik Olursa?

Bebeğin Altı Pişik Olursa?

Mustela Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mustela Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Bebek Pişiklerine Ne İyi Gelir?

Bebek Pişiklerine Ne İyi Gelir?