Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
24 Haziran 2024

Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pişik Kremi

Pişik kremi, günümüzde birçok kişinin kullandığı bir üründür. Kimi zaman doktor reçetesiyle alınan, kimi zaman ise reçetesiz temin edilebilen bu krem hem bebeklerde hem de yetişkinlerde kullanılabilmektedir. Pişik, cildin aşırı sürtünme veya benzer durumlar nedeniyle tahriş olmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın ortaya çıkması durumunda şiddetli ağrılar yaşanabilir ve bu durum kişileri oldukça rahatsız eder. Pişik, vücudun birçok yerinde meydana gelebilmektedir. Özellikle bacak arasında ve popo bölgelerinde daha sık görülür. Bunun temel nedeni bu bölgelerin daha fazla terlemesidir. Özellikle aşırı kilolu insanlarda bu bölgeler yürürken daha fazla sürtünür ve bu da pişik problemine yol açar.

Pişik kremi, en çok yaz aylarında kullanılmaktadır. Bunun nedeni, pişik sorununun özellikle sıcak yaz aylarında daha sık ortaya çıkmasıdır. Yaz aylarında havanın da etkisiyle sürtünme sonucu pişik oluşur ve bu durum şiddetli ağrılara neden olur. Pişik rahatsızlığı çok eski zamanlardan beri görülen bir durum olduğu için hemen bir cildiye doktoruna gitmek gerekmez. Eğer sorunun tam olarak pişik olduğu biliniyorsa, en yakın eczaneden bir pişik kremi temin edilerek pişik olan bölgeye sürülmelidir. Kremin uygulanmasından yaklaşık iki gün sonra sorun ortadan kalkmış olacaktır. Pişik kremi, bu şekilde hızlı bir etkiye sahiptir. Ancak bu etkiyi görebilmek için doğru pişik kremi seçmek gerekmektedir.

Pişik Kremi Nasıl Olmalıdır?

  • Pişik kremi, doğrudan pişik olan bölge üzerinde kullanılacağı ve özellikle bebeklerde kullanılacağı için kesinlikle kortizon ve benzeri yan etki oluşturacak maddeler içermemelidir. Bu durum, bağışıklık sistemi oldukça zayıf olan bebekler için çok büyük önem taşımaktadır.
  • Pişik kreminin etkili olup olmadığını, bu kremin sürüldüğü yüzeye bakarak anlayabiliriz. Öncelikle pişik olan bölgeye pişik kremi sürün ve bu kremin yüzeyde ne kadar süre kaldığına bakın. İdeal pişik kremi, sürüldüğü yüzeyde uzun süre boyunca kalarak etkisini göstermektedir.
  • Pişik kremi, insan vücudunda hiçbir şekilde alerji sorunlarına neden olmamalıdır. Piyasada bulunan bazı pişik kremi markaları, kullanıldıktan sonra pişik üzerinde kaşıntılara ve benzeri rahatsızlıklara neden olarak problemler ortaya çıkarabilir.
  • Pişik problemi olan yetişkinlerde ve bebeklerde pişik ile görülen mantar rahatsızlıkları için pişik kremi uygun olmalıdır. Kaliteli pişik kremleri, hem mantar tedavisinde hem de pişik tedavisinde olumlu etkilere sahiptir.
  • Son olarak belirtmek gerekir ki bebeklerde meydana gelen pişikler için pişik kremi içerisinde kesinlikle kolonya ya da alkol bulunmamalıdır. Kolonya ve alkol, pişikler üzerinde daha fazla yanmaya neden olarak rahatsızlığın daha da artmasına yol açabilir.
İnsanlar için ideal olarak kullanılabilecek pişik kremi, yukarıda belirtilen özelliklere sahip olmalıdır. Pişik kremleri, bu özelliklere uygun olduğunda güvenle kullanılabilir.

Pişik Kremi Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pişik kreminde en önemli nokta, içerisinde kortizon bulunup bulunmadığıdır. Bu nedenle pişik kremi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, içerisinde kortizonlu madde bulundurup bulundurmadığıdır. Eğer bebeğiniz veya başka birisi için pişik kremi alacaksanız, kesinlikle içerisinde kortizon bulunmayan kremleri tercih etmelisiniz. Özellikle bebekler için kullanılacak olan pişik kremleri, içerdiği kortizon nedeniyle ciddi yan etkilere neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Mantar ve Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mantar ve Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Pişik Belirtileri ve Tedavisi

99 Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

99 Pişik Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?